Ημερολόγιο

Σεπτέμβριος 2018
Τον προηγούμενο μήνα   Τον επόμενο μήνα
Κ Δ Τ Τ Π Π Σ
week 35 1
week 36 2 3 4 5 6 7 8
week 37 9 10 11 12 13 14 15
week 38 16 17 18 19 20 21 22
week 39 23 24 25 26 27 28 29
week 40 30
Από τους 48 μαθητές των Αρσακείων – Τοσιτσείων Δημοτικών και Γυμνασίων που έλαβαν μέρος στους Περιφερειακούς Προκριματικούς Διαγωνισμούς τού Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής οι 25 προκρίθηκαν στον Τελικό, που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 4 Μαρτίου 2018 στο Κλειστό Ολυμπιακό Γήπεδο Γαλατσίου.
Οι ομάδες μας που προκρίθηκαν στον Πανελλήνιο Τελικό είναι:

ΔΗΜΟΤΙΚΟ: Εποικισμός τού Άρη
Από το Αρσάκειο Ιωαννίνων, με προπονητή τον κ. Βησσαρίωνα Γκαρτζονίκα

·         Αρσάκειο τού Διαστήματος ( θέση στον Περιφερειακό Ηπείρου): Κίτσογλου Φίλιππος, Λεονταρίδης Αλέξανδρος, Νίκου Αριστείδης, Παπουτσή Ευαγγελία, Παρσόπουλος Εμμανουήλ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ: WeDo 2.0 Ποδόσφαιρο
Από τα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Δημοτικά Εκάλης

·         Cristiano Ronaldo: Λάτσης Αλέξης, Πέλεκης Κωνσταντίνος, Πουνέντης Σπύρος, με προπονήτρια την κ. Τάνια Πολίτου

·         Diamond Players: Βεντούρη Μαρία, Κώνστας Κωνσταντίνος,  Μάμαλος Αλέξανδρος, με προπονήτρια την κ. Αδαμαντία  Ξηρίδου

·         X-Wing: Μερόντης Ηλίας, Τζήμας Μίνωας, Χρυσάκης Παναγιώτης, με προπονήτρια την κ. Τάνια Πολίτου

ΓΥΜΝΑΣΙΟ: Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες
Από τα Αρσάκεια Γυμνάσια Ψυχικού, με προπονήτρια την κ. Τάνια Πολίτου

·         Battlebot: Γρατσία Ειρήνη, Παπαδόπουλος Γιάννης, Φόργουωρντ Στέφανος

·         Dizzy Flinjas: Ματθαίου Περικλής, Παπαχρήστου Νίκος

Από τα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Γυμνάσια Εκάλης, με προπονητή τον κ. Ανδρέα Χατζηορφανό

·         Trinity Robotics: Αδελίνης Γιώργος, Μαρίνη Μαρία, Παπαδοπούλου Χριστίνα

·         Supreme: Μουντζούρης Βασίλης, Ορφανουδάκης Γεράσιμος, Πανταζίδου Πολυξένη


Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τον Οργανισμό WRO Hellas, με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE, και τελεί υπό την Αιγίδα τής Α.Ε. τού Προέδρου τής Δημοκρατίας κ. Προκόπη Παυλόπουλου.

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων φιλοξένησε τον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ηπείρου για μαθητές Δημοτικών Σχολείων.

Δείτε τις κατηγορίες στις οποίες συμμετείχαν οι ομάδες μας και τα βραβεία που απέσπασαν στην προκριματική φάση τού Διαγωνισμού.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ: Εποικισμός τού Άρη
Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων

2 ομάδες

Αρσάκεια-Τοσίτσεια Δημοτικά Εκάλης

2 ομάδες

ΔΗΜΟΤΙΚΟ: WeDo 2.0 Ποδόσφαιρο
Αρσάκεια-Τοσίτσεια Δημοτικά Εκάλης

3 ομάδες

 
ΓΥΜΝΑΣΙΟ: Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες
Αρσάκεια Γυμνάσια Ψυχικού

3 ομάδες

Αρσάκεια-Τοσίτσεια Γυμνάσια Εκάλης

4 ομάδες


Στους Προκριματικούς δύο ομάδες μας απέσπασαν τα παρακάτω ειδικά βραβεία:

ΔΗΜΟΤΙΚΟ: Εποικισμός τού Άρη

·         Ειδικό βραβείο Καλύτερης Παρουσίασης στον Περιφερειακό Διαγωνισμού Ηπείρου απέσπασε η ομάδα Γαλαξιακό Αρσάκειο: Βλάχος Θεοφάνης, Καλαντζής Μάξιμος, Πρίντζης Ιάσονας, Ρίζος Νικόλαος και Σιατούφης Νικόλαος, με προπονητή τον κ. Βησσαρίωνα Γκαρτζονίκα από το Αρσάκειο Ιωαννίνων.

·         Ειδικό βραβείο Καλύτερης Μηχανικής Κατασκευής στην απογευματινή βάρδια τού Περιφερειακού Διαγωνισμού Αττικής απέσπασε η ομάδα Robotic Pros: Βλάχος Αλέξανδρος, Καστρίτης Γιώργος, Πέτρου Κωνσταντίνος και Σίνγκερ Φίλιππος, με προπονήτρια την κ. Αδαμαντία Ξηρίδου από τα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Εκάλης.



 



Φωτογραφίες από τον Περιφερειακό Διαγωνισμού Ηπείρου  που διεξήχθη στο Αρσάκειο Ιωαννίνων