Αρσάκεια ΨυχικούΑρσάκεια - Τοσίτσεια ΕκάληςΑρσάκεια ΘεσσαλονίκηςΑρσάκεια ΠατρώνΑρσάκεια ΙωαννίνωνΑρσάκεια Τιράνων

Από τους 500 μαθητές των Αρσακείων Σχολείων που συμμετείχαν στις Πανελλήνιες εξετάσεις 468 εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (ποσοστό 93,6%).

 

fe epityxontes




Από τους επιτυχόντες οι 426 εισήχθησαν σε ΑΕΙ (ποσοστό 91,2%) και 42 σε ΤΕΙ (ποσοστό 8,8%)


Συγκεκριμένα εισάγονται:

Πολυτεχνικές Σχολές:  121 μαθητές

Ιατρικές Σχολές:  24 μαθητές 

Νομική:  32 μαθητές

Οικονομικά – Πολιτικές Επιστήμες:  86 μαθητές

Βιολογία - Φαρμακευτική:  15 μαθητές

Φυσική – Χημεία – Μαθηματικά: 24 μαθητές 

Φιλολογία – Παιδαγωγικά – Ψυχολογία:  59 μαθητές

Πληροφορική:  23 μαθητές

Άλλες σχολές:  42 μαθητές

ΤΕΙ:  42 μαθητές

Λαμβάνοντας υπ’ όψιν ότι στην παρούσα συγκυρία ο τόπος κατοικίας παίζει πρωταρχικό ρόλο στην επιλογή σχολής, επισημαίνεται ότι το 60% των μαθητών μας πέρασαν σε σχολή τής πόλης τους (Αθήνα, Πάτρα, Θεσσαλονίκη).

Ενδεικτικά αναφέρουμε ονόματα μαθητών μας που κατέλαβαν πρώτες θέσεις σε σχολές υψηλής ζήτησης:

Μπαρμπέρης Αλέξανδρος 3ος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ (19,68)
Οικονομίδης Παναγιώτης-Φοίβος 8ος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ
Ιωάννου Ηλιάνα  5η Νομική Αθήνας
Γουρδουπάρης Μάριος  19ος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ
Αγοράνου Ουρανία 2η Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ
Πάτρα Ίρις 1η Μεθοδολογίας, Ιστορίας & Θεωρίας τής Επιστήμης ΕΚΠΑ
Ζαρκάδα Σιμόνη 1η Ψυχολογία ΕΚΠΑ
Ευθυμιάδου Μαργαρίτα 1η Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ
Οικονόμου Ελεούσα 9η Ιατρική Πάτρας
Νικολάου Βασιλική-Δέσποινα 1η Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πάτρας
Λαμπρινοπούλου Άννα-Μαρία 5η Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ
Φίλιππα Δάφνη 6η Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ
Παντελή Ιωάννα 7η Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ
Μητσοτάκη Μαρία-Ναταλία 8η Μαθηματικό ΕΚΠΑ
Σπινάσα Αθηνά 7η Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ
Παναγιωτίδου Άρτεμις 12η Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ
Στεργίου Μαρία 18η Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ
Σκευοφύλαξ Στυλιανή 18η Φαρμακευτική Αθήνας
Παναγάκης Χρήστος 15ος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ
Καζολέας Ιωάννης 3ος Ικάρων Ιπτάμενοι
Κόντου Ελένη 3η Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ
Συνοδινού Άννα 17η Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ
Φερτάκη Ναταλία 12η Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ
Τσαντά Μαρία-Χριστίνα 2η Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Πληροφορικής Πάτρας
Βολιώτη Κυριακή 1η Θεάτρου ΑΠΘ
Σταυροπούλου Δέσποινα 12η Φιλολογίας ΑΠΘ
Μαλτά Ηρώ-Γεωργία 1η Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ
Τσιριγκάκης Νικόλας 1ος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού ΑΠΘ
Λιακοπούλου Βασιλική 2η Θεωρία & Ιστορία τής Τέχνης ΑΣΚΤ
Μουρτζά Κατερίνα 15η Νομική Θράκης

Με βάση τον βαθμό πρόσβασης από τους μαθητές των Αρσακείων στους 5 αρίστευσε.

Σύμφωνα με τα στοιχεία τού Υπουργείου Παιδείας, σε πανελλήνιο επίπεδο Άριστα (18-20) πέτυχε 1 στους 20 υποψηφίους, ποσοστό 5,1%. Το αντίστοιχο ποσοστό για τους μαθητές των 
Αρσακείων είναι 20%, δηλαδή 1 στους 5 μαθητές αρίστευσε

Το πανελλήνιο ποσοστό των μαθητών με γενικό βαθμό πρόσβασης 15-20 είναι 28,9%, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό για τους μαθητές τού Αρσακείου είναι 66,4.

Ακολουθεί συγκριτικός πίνακας με τα ποσοστά επιτυχίας των μαθητών μας ανά μάθημα σε σχέση με τα αντίστοιχα πανελλήνια ποσοστά. 

Σε όλα τα μαθήματα το ποσοστό των μαθητών των Αρσακείων α) που αρίστευσαν, β) που συγκέντρωσαν βαθμό από 15-20 είναι συντριπτικά υψηλότερο σε σύγκριση με το πανελλήνιο.

Ενδεικτικά αναφέρεται η διαφορά στα μαθήματα όπου οι μαθητές σημείωσαν μειωμένη απόδοση: 

Στα Αρχαία Ελληνικά Θεωρητικής κατεύθυνσης και στα Μαθηματικά Τεχνολογικής κατεύθυνσης το ποσοστό των αποφοίτων των Αρσακείων που αρίστευσαν είναι εξαπλάσιο σε σχέση με το πανελλήνιο, ενώ στη Φυσική Τεχνολογικής Κατεύθυνσης ανέρχεται στο εννεαπλάσιο.

Δείτε εδώ τα Στατιστικά στοιχεία των μαθημάτων

 

Οι αριστεύσαντες ανά Λύκειο


{slider=Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού}
Α΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού



Μπαρμπέρης Αλέξανδρος

19,68

Σεφέρης Κωνσταντίνος-Αλέξανδρος

19,37

Βασιλόπουλος Αθανάσιος

19,03

Φίλιππα Δάφνη

19,03

Βασιλόπουλος Στέφανος

18,85

Παρέλλη Μαρία

18,78

Πασπαράκη Σοφία

18,68

Κούτρης Γεώργιος-Ανδρέας

18,67

Καζολέας Ιωάννης

18,63

Μπράιτ Αθηνά

18,61

Φερτάκη Ναταλία

18,53

Ματθαίου Αχιλλέας

18,23

Τσούμπελης Δημήτριος

18,20

Θεοδωροπούλου Παναγιώτα

18,13


{/slider}
{slider=Β΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού}
Β΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού



Γουρδουπάρης Μάριος

19,40

Κονιδάρη Νίκη

19,08

Καμπούρη Παναγιώτα-Δωροθέα

18,87

Τροχάτος Θεόδωρος

18,78

Σπινάσα Αθηνά

18,68

Παντελάρος Αχιλλέας

18,65

Φώτου Ελένη

18,65

Παναγιωτίδου Άρτεμις

18,60

Γέρου Δανάη

18,47

Ζόμπολα Αναστασία

18,37

Παπαδάκη Δήμητρα-Χριστίνα

18,32

Παναγάκης Χρήστος

18,23

Στευοφύλαξ Στυλιανή

18,22

Πανταζή Αναστασία-Ασημίνα

18,10

Λεβή Λούση

18,08

Αβραμηλά Φωτεινή

18,03


{/slider}
{slider=Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού}
Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού



Ζαρκάδα Σιμόνη

19,27

Τασούλη Μαρία-Ελένη

19,02

Μαρούδη Στεφανία-Χρυσούλα

18,87

Αναγνώστου Νίκη-Ελένη

18,83

Χατζησαράντου Νικολέττα

18,75

Μενάγιας Διονύσιος

18,73

Κουνάδη Μαρκέλλα

18,52

Ανδριγιαννάκη Εμμανουέλα-Κωνσταντίνα

18,43

Βασιλόπουλος Σταμάτιος

18,35

Σαμψών Ελένη-Παρασκευή

18,30

Μουρτζά Κατερίνα

18,12

Κωνσταντίνου Μαρία-Ευσταθία

18,02


{/slider}
{slider=Α΄ Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης}
Α΄ Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης



Ιωάννου Ηλιάνα

19,58

Ταϊγανίδου Φανή

19,23

Στεργίου Ιωάννης

19,22

Ματιάτου Αλίκη

19,08

Λαμπρινούδη Βασιλική

19,03

Χιονάς Γεώργιος

19,03

Πιτόσκας Ιωάννης

19,02

Κροκίδα Στεφανία

19,00

Λαμπρινοπούλου Άννα-Μαρία

18,97

Παπαοικονόμου Αντώνιος

18,97

Συρρή Ελένη

18,95

Μιχαηλίδης Σπυρίδων

18,90

Διαμαντοπούλου Γιολάντα

18,85

Προυσαλίδης Κωνσταντίνος

18,85

Μπουρτζάλας Σπυρίδων

18,78

Κιούλος Χρήστος

18,70

Αυγητίδου Μαρία-Αθηνά

18,60

Νικολακοπούλου Μαρίνα

18,60

Καούσης Αντώνιος

18,47

Παπακωνσταντίνου Χρήστος

18,42

Στεργίου Μαρία

18,38

Σαχίνογλου Αικατερίνη-Σοφία

18,32

Μάγειρας Δημήτριος

18,30

Κόντου Ελένη

18,29

Κοτρώνη Αρετή-Κρις

18,28

Νεονάκη Ελένη

18,02


{/slider}
{slider=Β΄ Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης}
Β΄ Τοσίτσειο Λύκειο Εκάλης



Οικονομίδης Παναγιώτης-Φοίβος

19,51

Πάτρα Ίρις

19,32

Αγοράνου Ουρανία

19,27

Αλαμάνος Ιωάννης

19,23

Καλιαμπάκος Χρήστος

19,18

Παντελή Ιωάννα

19,00

Τσιτούρης Δημήτριος

19,00

Ζούμπος Βασίλειος-Παναγιώτης

18,88

Μητσοτάκη Ναταλία-Μαρία

18,88

Γιαννουκλίδης Ιωάννης-Ιωσήφ

18,68

Αντωνίνη Κωνσταντίνα

18,43

Βλάχου Ευαγγελία

18,43

Λουράντου Άρτεμις

18,35

Συνοδινού Άννα

18,17

Χωριανοπούλου Χριστίνα

18,10

Πανταζοπούλου Υβόνη

18,05

Εξουζίδης Ηλίας

18,02


{/slider}
{slider=Αρσάκειο Λύκειο Πατρών}
Αρσάκειο Λύκειο Πατρών



Καρδαμάκης Αναστάσιος

19,05

Οικονόμου Ελεούσα

19,03

Νικολάου Βασιλική-Δέσποινα

18,87

Μπατιστάτου Νεφέλη

18,68

Γεώργα Σοφία

18,63

Τσαντά Μαρία-Χριστίνα

18,55

Λιαρόπουλος Ιωάννης

18,30

Καπώνη Φωτεινή

18,02


{/slider}
{slider=Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης}
Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης



Ζαμάνη Πηνελόπη-Δανάη

19,15

Ευθυμιάδου Μαργαρίτα

19,13

Σαρακενίδου Παναγιώτα

18,62

Σταυροπούλου Δέσποινα

18,45

Μπλούνας Νικόλαος

18,18

Καλογήρου-Βαλτής Δημήτριος

18,13


{/slider}