e-arsakeio

Books' archway

ep en

harvard

Την Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015 ο Δήμος Φιλοθέης-Ψυχικού, σε συνεργασία με τον ΣΕΓΑΣ, στο πλαίσιο τού 33ου Αυθεντικού Μαραθώνιου τής Αθήνας, διοργάνωσε Αγώνα Δρόμου Παιδιών επί τής μαραθώνιας διαδρομής. Συγκεκριμένα, μαθητές έτρεξαν ένα τμήμα τής αυθεντικής μαραθώνιας διαδρομής (500 μέτρα), με αφετηρία, διαδρομή και τερματισμό τη Λεωφόρο Μεσογείων, συμμετέχοντας στο πιο μαζικό λαϊκό αθλητικό γεγονός τής χρονιάς.
Τα Αρσάκεια Δημοτικά Σχολεία Ψυχικού συμμετείχαν με αντιπροσωπία μαθητών, από τους οποίους διακρίθηκαν οι ακόλουθοι:
Κουτσογούλας Αθανάσιος, (Στ΄1 τάξη, Α΄ Αρσάκειο  Δημοτικό Ψυχικού), ο οποίος κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία του, Μέμος Κωνσταντίνος (Στ΄2 τάξη, Α΄ Αρσάκειο  Δημοτικό Ψυχικού), ο οποίος κατέλαβε τη 2η θέση στην κατηγορία του, Χαραλαμπίδου Ευαγγελία, (Στ΄2 τάξη, Α΄ Αρσάκειο Δημοτικό Ψυχικού), η οποία κατέλαβε την 3η θέση στην κατηγορία της, και Γραββάνη Αλίκη (Γ΄1 τάξη, Γ΄ Αρσάκειο Δημοτικό Ψυχικού), η οποία κατέλαβε τη 2η θέση στην κατηγορία της.
Τους μαθητές  συνόδεψαν οι καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής κ. Δήμητρα Μαστοράκη, Μαρία Τσούνα και Μαρατίνα Αθανασίου.