e-arsakeio

Books' archway

ep en

harvard

Το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκαν, στις αθλητικές εγκαταστάσεις τού Κολλεγίου Αθηνών Ψυχικού, οι καθιερωμένοι Αγώνες Στίβου Α.Σ.Ι.Σ (Γυμνασίων και Λυκείων).

Στους αγώνες συμμετείχαν αρκετοί μαθητές από τα Γυμνάσια και Λύκεια των Αρσακείων Σχολείων Ψυχικού.
Το επίπεδο για άλλη μια φορά ήταν πολύ υψηλό με συμμετοχή μαθητών-αθλητών με τις καλύτερες επιδόσεις στην Ελλάδα.

Οι μαθητές των Αρσακείων Σχολείων διακρίθηκαν και κέρδισαν πολλά μετάλλια.

Από τα Αρσάκεια Λύκεια ψυχικού χρυσό μετάλλιο κέρδισε η  ΕλεονώραΤσόγκα στη σφαιροβολία γυναικών, με επίδοση 8.28 μέτρα.
Χρυσό μετάλλιο πήρε και ο Ευθύμιος Παίσιος στο άλμα εις μήκος, με επίδοση 6.44 μέτρα.
Ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Γιάννης Σπηλιώπουλος στο άλμα εις μήκος, με επίδοση 6.01μέτρα.
Χάλκινο μετάλλιο η Ευγενία Ρερρέ στα 100 μέτρα, με επίδοση 14.25 δεύτερα.
Την 4η θέση στα 100 μέτρα κατέκτησε η Αγγελική Ζώτου, με επίδοση 14.27 δεύτερα, στην 4η θέση και ο Μανώλης Καϊάφας στα 400 μέτρα, με επίδοση 56.63 δεύτερα).

Από τα Αρσάκεια Γυμνάσια Ψυχικού την 6η θέση στον τελικό των 80 μέτρων κατέκτησε η Ανδρή Πηνελόπη,  με επίδοση 11.23 δεύτερα, και τη 10η θέση η  Άννα Κωνσταντοπούλου στα 80 μέτρα, με επίδοση 11.75 δεύτερα.

Πολύ καλά πλασαρίσματα με αξιόλογες επιδόσεις  είχαν και η Αριάδνη Ανδρή στη σφαιροβολία, με επίδοση 6.23 μέτρα, η Παπαποστόλου Αδαμαντία στο άλμα εις μήκος, με επίδοση 3.78 μέτρα, η Ελένη Γυφτοπούλου  στα 600 μέτρα, με επίδοση 1.59.79 λεπτά, και ο Γιάννης Χάρδας στα 1.000 μέτρα σε μια πολύ δυνατή και κουραστική κούρσα.

Τους μαθητές προπόνησαν και συνόδευσαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής κ. Μαρούλης Κώστας και Κάτσικας Μάκης.