Ημερολόγιο

Μάρτιος 2019
Τον προηγούμενο μήνα   Τον επόμενο μήνα
Κ Δ Τ Τ Π Π Σ
week 9 1 2
week 10 3 4 5 6 7 8 9
week 11 10 11 12 13 14 15 16
week 12 17 18 19 20 21 22 23
week 13 24 25 26 27 28 29 30
week 14 31

Στην απαιτητική Regular κατηγορία τού Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019, με θέμα «Οι δρόμοι τού Κρασιού», διαγωνίστηκαν 47 ομάδες Ρομποτικής σχολείων τής Αττικής από τις οποίες προκρίθηκαν οι 15 καλύτερες που θα λάβουν μέρος στον Πανελλήνιο Τελικό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, που διοργανώνεται από την WRO και τελεί υπό την αιγίδα τής Προεδρίας τής Δημοκρατίας.

Στην προκριματική φάση τού διαγωνισμού, που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Ολυμπιακό Γήπεδο Γαλατσίου, στις 16 Φεβρουαρίου 2019, από τις 15 ομάδες που προκρίθηκαν στον τελικό 4 είναι από τα Αρσάκεια Σχολεία Ψυχικού και 4 από τα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Σχολεία Εκάλης. Τους μαθητές καθοδήγησαν οι καθηγητές: Ανδρέας Χατζηορφανός, Άντα Ξηρίδου, Ελισάβετ Βατουσιανού, Τάνια Πολίτου και Γιώργος Μαυρομάτης.

robo2

Από τα Αρσάκεια Ψυχικού προκρίθηκαν οι ομάδες:

ARSAKEIO 1 : Νικόλας Λάττας (Α΄ Γυμνάσιο, Γ΄ τάξη), Στέφανος Φόργουωρντ (Α΄ Γυμνάσιο, Β΄ τάξη), Ελένη Καμουλάκου (Β΄ Γυμνάσιο, Α΄ τάξη)

ARSAKEIO 2: Μαργαρίτα Τσιαντή (Α΄ Δημοτικό, Στ΄ τάξη), Περικλής Ματθαίου, Νίκος Παπαχρήστου (Α΄ Γυμνάσιο, Β΄ τάξη)

ARSAKEIO 3 : Άρης Eυσταθόπουλος (Α΄ Δημοτικό, Στ΄ τάξη), Γιάννης Παπαδόπουλος (Α΄ Γυμνάσιο, Β΄ τάξη), Σταύρος Πεχλιβανίδης (Α΄ Γυμνάσιο, Α΄ τάξη)

ARSAKEIO 4: Δημήτρης Κοτσίρης (Α΄ Δημοτικό, Στ΄ τάξη), Ειρήνη Γρατσία (Α΄ Γυμνάσιο, Β΄ τάξη), Σπύρος Κάπος (Β΄ Γυμνάσιο, Α΄ τάξη)

Από τα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Σχολεία Εκάλης προκρίθηκαν οι ομάδες:

Greek Legends: Πολυξένη Πανταζίδου (Α΄ Γυμνάσιο, Γ΄ τάξη), Γιάννης Μπουγάς, Γεράσιμος Ορφανουδάκης (Β΄ Γυμνάσιο, Γ΄ τάξη)

RoboMasters: Μαρία Μαρίνη, Χριστίνα Παπαδοπούλου, Μάρκος Αποστόλου (Α΄ Γυμνάσιο, Β΄ τάξη)

Water_Team: Αλέξανδρος Κοντογιάννης (Α΄ Γυμνάσιο, Γ΄ τάξη), Γιώργος Αδελίνης (Α΄ Γυμνάσιο, Β΄ τάξη)

Fire_Team: Ανδρέας Μπέρμινγκχαμ, Δημήτρης Μαρίνης (Α΄ Γυμνάσιο, Α΄ τάξη)

robo1