Αρσάκεια Ιωαννίνων

Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-2020

ΟΡΓΑΝΩΣΗ:

Το Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού είναι Σχολείο τεσσάρων Ομάδων Προσανατολισμού: Ανθρωπιστικών Σπουδών, Σπουδών Υγείας, Θετικών Σπουδών και Σπουδών Οικονομίας – Πληροφορικής.
Το μαθητικό δυναμικό του Σχολείου αποτελείται από 244 μαθητές/τριες.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:

Η Διεύθυνση του Α΄ Αρσακείου Γενικού Λυκείου Ψυχικού αποτελείται από την Διευθύντρια και τον Υποδιευθυντή. Είναι το όργανο διοίκησης του Σχολείου και σε συνεργασία με το Σύλλογο των Διδασκόντων έχει την ευθύνη για τη λειτουργία και το παιδαγωγικό έργο που επιτελείται σ’ αυτό.

Διευθύντρια: κ. Αμαλία Μαυροειδή

Υποδιευθυντής: κ. Κωνσταντίνος Κατσιαδράμης

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ:

Ο Σύλλογος των Διδασκόντων είναι συλλογικό όργανο του Σχολείου και αποτελείται από τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν σ΄ αυτό με οποιαδήποτε σχέση εργασίας.

Πρόεδρος του Συλλόγου των Διδασκόντων είναι η Διευθύντρια του Σχολείου την οποία αναπληρώνει ο Υποδιευθυντής όταν αυτή απουσιάζει ή κωλύεται.

- Αποφασίζει για την προαγωγή, απόλυση, παραπομπή σε επανεξέταση ή απόρριψη των μαθητών στο τέλος του διδακτικού έτους, με βάση τα σχετικά στοιχεία και τη βαθμολογία, που έχει καταχωριστεί στα οικεία βιβλία και σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

- Επιβάλλει στους μαθητές τα προβλεπόμενα από τις ισχύουσες διατάξεις παιδαγωγικά μέτρα και στο τέλος του διδακτικού έτους αποφασίζει για το χαρακτηρισμό της διαγωγής τους και της φοίτησής τους, τεκμηριώνοντας τις αποφάσεις του με στοιχεία συγκεκριμένα και οπωσδήποτε αιτιολογημένα.

- Αποφασίζει για την πραγματοποίηση εκδρομών, περιπάτων, εκπαιδευτικών επισκέψεων ή μαθητικών εκδηλώσεων είτε ως σώμα είτε μέσω των επιτροπών του.

**************************************************************

Οργάνωση - Διάρθρωση : Διδάσκοντες Εκπαιδευτικοί
Σχολικό Έτος 2019-2020

Διδακτικό Προσωπικό

Διευθύντρια: Μαυροειδή Αμαλία (Φιλόλογος)
Υποδιευθυντής: Κατσιαδράμης Κωνσταντίνος (Θεολόγος- Φιλόλογος)

Φιλόλογοι
Μαυροειδή Αμαλία (Διευθύντρια)

Γαβαλλάς Σπυρίδων
Διαμαντοπούλου Κωνσταντίνα
Μαργαροπούλου Αικατερίνη
Μπαλτάς Δημήτριος
Νάκη Στυλιανή
Παπακωνσταντίνου Ιωάννα
Παπαντωνοπούλου Φωτεινή
Παππά Κανέλλα
Πετρολιάγκη Ζωή
Σοφικίτου Θεανώ
Φάρου Σπυριδούλα

Θεολόγοι
Κατσιαδράμης Κωνσταντίνος (Υποδιευθυντής)
Ανδριόπουλος Παναγιώτης

Μαθηματικοί
Ανδρεαδάκη Στυλιανή
Ίσσαρης Παναγιώτης
Καγκάκης Γεώργιος
Καντεράκης Νίκος
Τριανταφύλλου Δήμος

Βιολόγοι
Αλεξάκη Αλεξία
Διακομανώλη Μαρία

Χημικοί
Ζούρος Μιχαήλ
Κουτσούρη Ευγενία
Πατσιλινάκου Ευδοκία

Φυσικοί
Δρίλλια Γεωργία-Αθανασία
Κουρής Γεώργιος
Μεταλληνός Θεόδωρος
Χαμηλοθώρης Βύρων

Κοινωνιολογίας
Μαυροειδή Άννα

Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών
Ξύστρας Δημήτριος

Φυσικής Αγωγής
Κόκκοτας Θεόδωρος
Μαρούλης Κωνσταντίνος
Σακέλλιος Ηλίας

Πληροφορικής
Γλέζου Κατερίνα
Μακρυπόδης Διονύσιος
Τριάντη Πολυξένη
Χρήστου Παντελής

Γαλλικών
Κατρανίδου Φωτεινή

Αγγλικών
Βερέβη Κρυσταλλία
Γουλέ Ελένη
Δαφνή Μαρία
Δημητροπούλου Μαρία
Κοψαχείλη Μαρία
Τζαμάλη Αγγελική

Γερμανικών
Γκόγκα Αργυρώ

Καλλιτεχνικών
Παπουτσάκης Δημήτριος
Χατζηλάκου Βασιλική

Θεατρολογίας
Κορρέ Ελένη

Μουσικής
Μιχαλοπούλου Μαρικίτα

Γραμματεία
Καραντζά Αικατερίνη

Εργαστήρια
Αθανασάκου Μαριάννα

Για κάθε τμήμα έχουν ορισθεί:

1) Ένας υπεύθυνος καθηγητής, ο οποίος παρακολουθεί και συμβουλεύει τους μαθητές του τμήματος σε θέματα που αφορούν στην επίδοση, στην συμπεριφορά και στις δραστηριότητες του τμήματος.
2) Ένας καθηγητής υπεύθυνος για την παρακολούθηση των απουσιών των μαθητών και την καταχώρισή τους στο απουσιολόγιο του τμήματος.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΑΞΕΩΝ

Α1: κ. Μπαλτάς Δημήτριος
Α2: κ. Νάκη Στυλιανή
Α3: κ. Παππά Κανέλλα
Α4: κ. Γαβαλλάς Σπυρίδων

Β1: κ. Ανδρεαδάκη Στυλιανή
Β2: κ. Σοφικίτου Θεανώ
Β3: κ. Ξύστρας Δημήτριος
Β4: κ. Πετρολιάγκη Ζωή

Γ1: κ. Μαργαροπούλου Αικατερίνη
Γ2: κ. Αλεξάκη Αλεξία
Γ3: κ. Δρίλλια Γεωργία-Αθανασία
Γ4: κ. Μεταλληνός Θεόδωρος
Γ5: κ. Μαυροειδή Άννα

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

Α1: κ. Μαυροειδή Άννα
Α2: κ. Κοψαχείλη Μαρία
Α3: κ. Κουτσούρη Ευγενία
Α4: κ. Γουλέ Ελένη

Β1: κ. Μαρούλης Κωνσταντίνος
Β2: κ. Μαρούλης Κωνσταντίνος
Β3: κ. Μαρούλης Κωνσταντίνος
Β4: κ. Γουλέ Ελένη

Γ1: κ. Ξύστρας Δημήτριος
Γ2: κ. Ανδριόπουλος Παναγιώτης
Γ3: κ. Ανδριόπουλος Παναγιώτης
Γ4: κ. Ξύστρας Δημήτριος
Γ5: κ. Κοψαχείλη Μαρία