Μεγάλος αριθμός γονέων με παιδιά που δεν φοιτούν στα Αρσάκεια προσήλθε στα Αρσάκεια Ψυχικού το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024, προκειμένου να ενημερωθεί για την παιδεία που παρέχουν τα Σχολεία μας.
![004open ps](/images/stories/OPEN_DAY/2024/psychiko/004open-ps.jpg)
Η διοργάνωση της εκδήλωσης, η οποία ακολούθησε νέο σκεπτικό και μέθοδο, υπήρξε επιτυχής.
Οι γονείς ενημερώθηκαν στο θέατρο των Σχολείων για το ενιαίο Αρσάκειο και την εκπαίδευση συνολικά από το νηπιαγωγείο έως το λύκειο από την Αναπληρώτρια Επόπτρια Σ. Σταθοπούλου και τις Διευθύντριες Ν. Παππά, Σ. Γρατσία και Ά. Νικολοπούλου.
![001open ps tile](/images/stories/OPEN_DAY/2024/psychiko/001open-ps-tile.jpg)
Συντονιστές, Υπεύθυνοι Υπηρεσιών και εκπαιδευτικοί των Αρσακείων ενημέρωσαν τους γονείς σε θεματικά περίπτερα για τα μαθήματα και τις παρεχόμενες υπηρεσίες.
![002open ps tile](/images/stories/OPEN_DAY/2024/psychiko/002open-ps-tile.jpg)
Αναλυτικότερη ενημέρωση για εκπαιδευτικά θέματα ανά βαθμίδα πραγματοποιήθηκε με ομαδικές ξεναγήσεις, στις οποίες περιλαμβανόταν και επίσκεψη σε συγκεκριμένα κομβικά σημεία του Συγκροτήματος Ψυχικού.
Οι ομαδικές ξεναγήσεις υπήρξαν εξαιρετικά λειτουργικές και αποτελεσματικές, παρά τον μεγάλο αριθμό των συμμετεχόντων, χάρη στην τεχνολογία που επελέγη. Επίσης, σχολιάστηκε ευμενώς η συστηματική χρήση ψηφιακών κωδικών δεδομένων από την είσοδο μέχρι τις θεματικές ενημερώσεις. Τέλος, υποδειγματική και αντάξια της εκδήλωσης υπήρξε η προσφορά catering από την εταιρεία «Βενέτης» (που διαχειρίζεται τα κυλικεία των Αρσακείων), την οποία και ευχαριστούμε.
![003open ps tile](/images/stories/OPEN_DAY/2024/psychiko/003open-ps-tile.jpg)
Για την επιτυχία της απαιτητικής αυτής εκδήλωσης συνεργάστηκαν και εργάστηκαν εντατικά πολυάριθμα στελέχη των Αρσακείων (διευθυντές, συντονιστές, προϊστάμενοι υπηρεσιών και τμημάτων), εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό, καθώς και το εργατοτεχνικό προσωπικό. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους.
![001open ps](/images/stories/OPEN_DAY/2024/psychiko/001open-ps.jpg)