Ημερολόγιο

Οκτώβριος 2019
Τον προηγούμενο μήνα   Τον επόμενο μήνα
Κ Δ Τ Τ Π Π Σ
week 40 1 2 3 4 5
week 41 6 7 8 9 10 11 12
week 42 13 14 15 16 17 18 19
week 43 20 21 22 23 24 25 26
week 44 27 28 29 30 31

Στον ιστότοπο τής Ένωσης Ελλήνων Φυσικών (πατήστε εδώ) ανακοινώθηκαν τα ονόματα των 521 διακριθέντων μαθητών από την Ε΄ τάξη (β΄ φάση) και των 398 διακριθέντων από την Στ΄ τάξη (β΄ φάση), από τους 2.500 μαθητές τής Ε΄ τάξης και 2.000 μαθητές τής Στ΄ τάξης που συμμετείχαν στη β΄ φάση τού Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικών που διοργανώνεται από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

Συγκεκριμένα, στη β΄ φάση τού Διαγωνισμού έλαβαν μέρος μαθητές από τα Αρσάκεια Δημοτικά Ψυχικού, τα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Δημοτικά Εκάλης, το Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης και το Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων.

Επισημαίνεται ότι οι μαθητές αυτοί είχαν πρωτεύσει (2 από κάθε τμήμα κάθε τάξης) στην α΄ φάση τού Διαγωνισμού στην οποία συμμετείχαν μαθητές από 850 δημοτικά σχολεία τής Ελλάδας. Στην α΄ φάση τού Διαγωνισμού έλαβαν μέρος συνολικά 39.000 μαθητές.

Οι διακριθέντες μαθητές στη β΄ φάση βραβεύονται -σύμφωνα με το πρότυπο βράβευσης των Διεθνών Ολυμπιάδων Φυσικής- με 1ο, 2ο και 3ο βραβείο Αριστείας και Έπαινο για κάθε τάξη τού Δημοτικού (Ε΄ και Στ΄).

Ακολουθούν τα ονόματα των μαθητών των Αρσακείων Δημοτικών Σχολείων που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό:

Από την Ε΄ τάξη


1ο
 βραβείο:
Φραγκίδης Αλέξανδρος (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 11ος,
Κολτσάκη Δήμητρα (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 16η,
Μανής Ανδρέας (Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων) 25ος,
Δήμτσα Ελένη (Γ΄ Αρσάκειο Δημοτικό Ψυχικού) 27η,
Αρβανιτάκη Ιωάννα (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 30ή,
Μπουγιούκος Σωτήριος (Β΄ Αρσάκειο Δημοτικό Ψυχικού) 34ος,
Καγκάκη Χαρά (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 38η,
Ραγκούσης Μοσχονάς (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 40ός,
Κατσαρίδου Λήδα (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 46η,
Τσαλκάκης Μάριος (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 54ος

2ο βραβείο:
Τσανακτσίδου Βασιλική (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 66η,
Τοκμακίδης Σταύρος (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 70ός,
Βεντούρη Μαρία (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 72η,
Σαρίδου Σοφία (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 84η,
Παπαδόπουλος Σοφοκλής (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 98ος
Κισσούδης Μιχαήλ (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 122ος

3ο βραβείο:
Χαραλαμπίδης Φανούριος (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 189ος
Μιχελάκη Μαρίτα (Β΄ Αρσάκειο Δημοτικό Ψυχικού) 190ή
Κίτσου Νεφέλη (Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων) 248ης

Έπαινος:
Ανδονίδου Αλκιόνη (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 305η
Κοντιζάς Μιχάλης (Γ΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 320ός
Αρμενιάκου Φωτεινή (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 414η
Αγγελετόπουλος Θρασύβουλος (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 437ος
Πέτρου Αρίστη (Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων) 488η
Φωτόπουλος Στέφανος (Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων) 489ος
Μαντόκας Σπύρος (Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων) 490ός
Φλέσσα Ελένη (Α΄ Αρσάκειο Δημοτικό Ψυχικού) 491η
Λαμπάκη Παναγιώτα-Λυδία (Γ΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 492η.

Από την Στ΄ τάξη 

1ο
 βραβείο:
Αναστασίου Στεφανία (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 10η
Τζώρτζη Χρύσα (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 11η
Καππάς Τάκης (Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων) 22ος


2ο βραβείο:

Σπύρου Μαργαρίτα (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 32η
Μεϊμετέα Κωνσταντίνα (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 36η
Μπακαλιού Αλκμήνη (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 45η
Χατζημανωλάκη Ερμιόνη (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 61η
Αραμπατζή Κατερίνα (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 75η
Τσούγια Έρση (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 82η


3ο βραβείο:

Μάγκου Ελένη (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 108η
Μαυρομμάτη Βασιλική (Β΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 119η
Βλάχος Απόστολος-Δαμιανός (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 130ός


Έπαινος:

Γιαννούλης Κωνσταντίνος (Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων) 212ος
Καραδόντης Ιωάννης (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 249ος
Βήχου Αιμιλία (Γ΄ Αρσάκειο Δημοτικό Ψυχικού) 269η
Πλατανησιώτης Στέφανος (Γ΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 271ος
Σταυράκη Μαρία (Α΄ Αρσάκειο Δημοτικό Ψυχικού) 274η
Οικονόμου Δημήτριος (Γ΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 277ος
Βούρβαχης Δημήτριος (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 343ος
Ζεργιώτη Νικόλ-Ζωή (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 351η
Σαμοΐλη Μαρία-Ευαγγελία (Α΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης) 352η
Βασιλοπούλου Ζωή-Ελπίδα (Β΄ Αρσάκειο Δημοτικό Ψυχικού) 377η
Ταμπάκη Ευθυμία-Μαρία (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 381η
Στράντζαλης Γιώργος (Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης) 391ος