Είναι αλήθεια ότι οι μαθήτριες, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί τού Α΄ Αρσακείου Δημοτικού Σχολείου Ψυχικού αντλούμε καθημερινά δύναμη από το σχολικό περιβάλλον. Μας ενδιαφέρει να είναι αυτό φιλικό και δημιουργικό, με διάθεση συνεργατική και υποστηρικτική, με καλοπροαίρετη και γενναιόδωρη την πρόθεση όλων να επιτυγχάνουμε, ολοένα και περισσότερο, τον πολύ ωραίο στόχο που έχουμε θέσει εξαρχής, να διαμορφώνουμε ένα Σχολείο Αγκαλιά-Έμπνευση-Δημιουργία και να το εξελίσσουμε, να το αναβαθμίζουμε, να το προάγουμε ρεαλιστικά και με σύγχρονη διάσταση.
Η ομαδική εποικοδομητική συνεργασία, η ανιδιοτελής αμοιβαιότητα, η δημιουργική διάθεση, η αυθόρμητη πηγαία προθυμία και η υπευθυνότητα αποτελούν αδιαμφισβήτητα την ιδανική συνθήκη, για να είναι το σχολικό περιβάλλον υγιές και ευχάριστο, κατάλληλο για δραστηριότητες και δράσεις ουσιαστικές, στοχευμένες και εμπνευσμένες.